Bieganie zimą – ale w czym?

Bieganie to jedna z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Jednak wiele osób zastanawia się nad tym, czy kontynuować bieganie w czasie zimy – z obawy przed wychłodzeniem lub przegrzaniem organizmu. I oczywiście biegać można – trzeba jedynie wyposażyć się w odpowiednie strój. Będzie to taki strój, który ochroni przed przeziębieniem czy wychłodzeniem oraz sprawi, że trening będzie przyjemny.

Podstawowa zasada – na „cebulkę”

polskabiega.sport.pl

polskabiega.sport.pl

W czasie zimowego biegania należy dbać o to, by mieć na sobie trzy warstwy. Dzięki temu nie będziemy mogli zmarznąć, ale jednocześnie łatwo zostanie odprowadzany pot. Ale jakie muszą być to warstwy?

Oczywiście na pierwszym miejscu należy wymienić bieliznę termiczną. Jest to bielizna pozwalająca sprawnie odprowadzać pot, dbająca o przewie dla skóry oraz ochraniająca przed wyziębieniem ciała. Ważne, by była odpowiednio dopasowana – musi przylegać do ciała, dzięki czemu poprawi się komfort biegania. Od góry kolejną warstwą powinien być polar lub cienka kurtka – to również zapewni niezbędne ciepło. A jako trzecią warstwę należy założyć ciepłą kamizelkę.

ronic.pl

ronic.pl

A jak ochronić nogi przed wyziębieniem? Najlepiej zdecydować się na legginsy – i dotyczy to zarówno biegających kobiet, jak i mężczyzn. Legginsy powinny być typowo przeznaczone do uprawiania sportów – długie, z warstwą wiatrochronną. Dobrze jest też wyposażyć się w długie i ciepłe skarpety, które będą chroniły całą stopę aż do ścięgna Achillesa. Należy zadbać o to, by całe stopy odpowiednio zabezpieczyć, bo rozgrzane mięśnie szybko się wychładzają – a to może doprowadzić szybko do ich uszkodzenia.

A skoro o stopach mowa, to niezbędne będą również odpowiednie buty do biegania. Można biegać w tych samych butach co przez większą część roku. Jedynie osoby biegające po śliskim terenie powinny zaopatrzyć się w buty z kolcami lub głębokim bieżnikiem.

Dodatkowe akcesoria

decathlon.pl

decathlon.pl

W czasie biegania zimą należy chronić głowę – w tym uszy i zatoki. Jest to bardzo ważne, gdyż przez głowę traci się znaczną część ciepła. Dlatego należy wyposażyć się w czapkę lub opaskę, ale także chustę lub komin na szyję.

Dodatkowo wartko także pomyśleć o rękawiczkach – szczególnie, gdy bluza nie posiada przedłużanych rękawów. Dzięki temu unikniemy bólu stawów, które powstaje na skutek działania niskich temperatur.

Odpowiednią odzież, obuwie, a także akcesoria do biegania zimą można znaleźć w większości sklepów sportowych. Z takim wyposażeniem bieganie będzie przyjemne, a także bezpieczne również w czasie zimy.

Dodaj komentarz