Buty na rower – czy to ważne?

Sezon rowerowy dla wielu osób jest już oficjalnie rozpoczęty. Jazda na rowerze to dobry sposób na zachowanie kondycji, na schudnięcie, zadbanie o figurę, a także po prostu dobry sposób na relaks. Okazuje się jednak, że oprócz roweru warto wyposażyć się też w inne odpowiednie elementy. Bardzo ważne jest choćby wybranie odpowiednich butów. Dlaczego? I co to znaczy buty odpowiednie na ?

Dlaczego trzeba to przemyśleć?

rower 1

Jazda na rowerze w szczególny sposób obciąża stopy. Obuwie właściwie cały czas pracuje. Dlatego warto wybrać buty, które z takim obciążeniem sobie poradzą i które nie będą się zbyt szybko niszczyć. Odpowiednio dobrane buty w znacznym stopniu podniosą także komfort jazdy, a jednocześnie sprawią, że jazda będzie bezpieczniejsza – zapewniają bowiem większą kontrolę ruchów i przyczepność. Dlatego w odpowiednie buty powinny zainwestować osoby, które chętnie i dość często korzystają z tej formy ruchu.

Jakie buty wybrać?

Ustalmy zatem jakie wymagania powinny spełniać .

1.Grubsza podeszwa

Dobre buty na rower powinny przede wszystkim mieć grubą i wytrzymałą podeszwę. Jest to szczególnie ważne dla osób, które jeżdżą często i dość dużo. Trzeba bowiem pamiętać o tym, jak duży jest nacisk stopy na pedał. To sprawia, że podeszwa butów szybko się zużywa i zwykłe buty sportowe czy trampki bardzo szybko przestaną nam służyć. Dlatego wybierając buty na rower należy przyjrzeć się podeszwie. Im twardsza i grubszy, tym lepiej.

rower 3

 

Grubszy spód ułatwia też pedałowanie z większą mocą, a przy mniejszym wysiłku.

2.Wysokość

Bardzo ważne jest, by buty na rower nie były zbyt wysokie, a szczególnie by nie zachodziły za kostkę. W czasie jazdy kostka jest bowiem w ruchu i zbyt wysokie buty powodowałyby obtarcia i ucisk.

3.Rozmiar

Istotną sprawą jest także dobranie butów do wielkości stopy – przede wszystkim nie mogą być za duże. Wtedy bowiem stopa nie byłaby właściwie ustabilizowana i zwiększyłoby się ryzyko kontuzji. Poza tym w za dużych butach trzeba wkładać więcej wysiłku w pedałowanie.

4.Zapięcie

rower 2

Ze względów bezpieczeństwa lepiej sprawdzą się buty zapinane na rzepy – sznurówki mogą się bowiem wkręcić w pedały. Ponieważ jednak większość butów posiada sznurowadła, warto zadbać o to, by chować je do środka buta.

5.Materiał

Warto też pamiętać o tym, by wybrać buty z materiału, który zapewni stopie najlepszy komfort – powinien być to zatem materiał oddychający. Warto też pomyśleć o tym, by w razie deszczu buty szybko nie przemiękły.

Zwracając uwagę na takie czynniki z pewnością uda się nam wybrać buty odpowiednie na rower.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *