Chcesz być eko – sprawdź, jak to zrobić

Już od jakiegoś czasu bardzo popularnym trendem jest bycie ekologicznym. O ekologii i ochronie środowiska coraz więcej się mówi i coraz więcej się w tej materii działa. Bycie eko oznacza prowadzenie konkretnego stylu życia. Co należy w tej kwestii uwzględnić?

1.Segregacja śmieci

fakty.interia.pl

fakty.interia.pl

Bardzo zły wpływ na naszą planetę mają oczywiście śmieci – w wielu miejscach wyrzucane są do lasów, gdzie tworzą się dzikie wysypiska. Ma to bardzo negatywny wpływ nie tylko na samą roślinność, ale również na zwierzęta żyjące w lasach. Dlatego na pierwszym miejscu musimy pamiętać o tym, że miejsce śmieci jest w koszach i kontenerach. Drugim krokiem, który sprawi, że będziemy działać ekologicznie, będzie segregacja śmieci. Można to robić niezależnie od miejsca, w którym mieszkamy i warunków. Segregować śmieci mogą osoby mieszkające w domkach – gdy wrzucają je do osobnych pojemników lub worków i oddają odpowiednim służbom. Segregować śmieci mogą także osoby mieszkające w blokach czy kamienicach – wtedy korzystają z kontenerów na różne rodzaje odpadów. Segregując śmieci dzielimy je na podstawowe kategorie – plastik, szkło i papier. Dlaczego jest to tak istotne? Otóż posegregowane śmieci ułatwiają, a także usprawniają proces recyklingu, czyli przetwarzania odpadów. Dzięki temu zmniejsza się ogólna ilość śmieci.

2.Oszczędzanie energii elektrycznej

kwotomat.pl

kwotomat.pl

Z energii elektrycznej korzystamy dzięki elektrowniom – jednak w procesie tworzenia energii, wytwarza się wiele dwutlenku węgla, który zanieczyszcza atmosferę. Jeżeli chcemy dbać o środowisko, możemy przyczyniać się do zmniejszania produkcji dwutlenku węgla przez rozsądne korzystanie z energii – tak, by elektrownie nie musiały produkować jej więcej. Co to oznacza w praktyce? Chcemy rozsądnie korzystać z prądu. Trzeba pamiętać o takich kwestiach jak wyłączanie światła po wyjściu z pomieszczenia czy wyłączanie sprzętów, z których nie korzystamy, np. komputera, telewizora, radia. Poza tym należy pamiętać o wyciąganiu z gniazdek nieużywanych sprzętów czy ładowarek. Warto również zrezygnować z korzystania z trybu czuwania, gdyż takie sprzęty cały czas pobierają prąd, lecz w mniejszej ilości – lepiej jest je wyłączać całkowicie.

rossmann.pl

rossmann.pl

Oszczędzać energię można również, gdy wymienimy w naszych domach zwykłe żarówki na żarówki energooszczędne.

3.Kosmetyki bez freonów

Freon to gaz o niszczącym wpływie na środowisko – niszczy warstwę ozonową. Takie kosmetyki zostały wycofane ze sprzedaży, jednak mogą jeszcze pojawiać się na półkach w sklepie. Chcesz być eko – sprawdzaj, jakie kosmetyki kupujesz.

Dodaj komentarz