Czy wybielanie zębów jest bezpieczne

To na ile mamy białe zęby ma ogromny wpływ na nasze życie. Białe zęby zwiększają pewność siebie i znacznie ułatwiają osiąganie wyznaczanych przez nas celów. To czy mamy białe zęby wpływa także na to jak postrzegają nas inne osoby. Wiele osób uważa, iż osoby z zadbanymi zębami dużo częściej pozytywnie przechodzą rozmowy kwalifikacyjne czy też negocjacje firmowe. Chęć posiadania białych zębów nie jest niczym złym i jeśli wybielanie zębów przebiega w odpowiedni sposób to warto to robić. Najlepszym gwarantem bezpieczeństwa jest bezpośrednia kontrola stomatologa nad procesem wybielania zębów.

Samodzielne wybielanie zębów jest niebezpieczne z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest stosowanie domowych sposobów, które nie zawsze są bezpieczne. Oto kilka przykładowych rozwiązań jakie można znaleźć w internecie – długotrwały kontakt tych substancji ma negatywny wpływ na nasze zdrowie:

  • Cytryna ( a dokładniej jej kwas ) w dłuższym kontakcie z naszymi zębami powoduje uszkodzenie szkliwa zębów. Osłabione w ten sposób zęby są dużo bardziej podatne na próchnicę
  • Sól i jej wcieranie w zęby jest często wymienianym domowym sposobem na wybielanie zębów. Każdy kto zamierza zastosować te rozwiązanie powinien pamiętać, iż sól powoduje zaburzenie pH jamy ustnej.  Z tego powodu organizm jest bardziej podatny na rozwój bakterii.
  • Węgiel – wcieranie go w zęby powoduje uszkodzenia szkliwa zębów. Oprócz mechanicznego uszkodzenia występuje także dodatkowe przebarwienie.

 

Nadmierne wybielanie zębów jest niebezpieczne

 

To właśnie zbyt częste i bardzo intensywne wybielanie zębów jest drugim z powodów problemów z tych związanych. Zdarza się, iż chęć posiadania białych zębów przeradza się w problemy zdrowotne. Nie każdy wie, iż istnieje uzależnienie od wybielania zębów czyli “bleachorexics”. Osoby, które w sposób niekontrolowany wybielają zęby zamiast cieszyć się białym szkliwem, przez długi okres czasu leczą swe zęby po uszkodzeniach jakich dokonali poprzez nieodpowiedzialne użycie preparatów wybielających.
Należy pamiętać, iż samo wybielanie zębów nie jest niczym złym ale należy robić to w sposób odpowiedzialny. Tanie domowe środki wybielające są tańsze niż zabieg wykonywany przez dentystę. Niestety dalsze leczenie zębów po błędnym wybielaniu często jest dużo droższe i czasochłonne niż wybielanie w gabinecie stomatologicznym.

Patron merytoryczny artykułu Klinika Sypień .

Dodaj komentarz