Czyste mieszkanie – dzięki czemu?

Wiosna to czas, w którym mamy więcej entuzjazmu do prac domowych. Często w tym okresie planujemy jakieś remonty czy poważne porządki. Chcemy, by nasze mieszkania prezentowały się nienagannie – przecież świadczą o nas samych. Jednak utrzymywanie porządku w mieszkaniu nie jest wcale taką łatwą sprawą. Warto zatem poznać kilka porad, które to ułatwią.

Podział zadań

sprzątanie 1

Nie warto brać wszystkich zadań na siebie. Przecież od czegoś mamy naszych członków rodziny – i to tych większych, i mniejszych. Warto zatem odpowiedzialność za utrzymywanie porządku w mieszkaniu rozdzielić na wszystkich. Oczywiście możliwości jest wiele, ale warto zadania rozdzielić adekwatnie do warunków poszczególnych domowników. Jedna z opcji to przydzielenie każdemu jakiegoś pomieszczenia do sprzątania. Inna to podzielenie konkretnych obowiązków, np. ścierania kurzy, odkurzania, mycia naczyń. Kiedy każdy będzie regularnie wywiązywał się ze swojego zadania, łatwiej będzie utrzymać czystość w domu.

Odpowiednie środki

Bardzo ważne jest też przygotowanie odpowiedniego wyposażenia – czyli potrzebna jest profesjonalna chemia gospodarcza. Kiedy używamy środków dobrych, może nawet specjalistycznych, łatwiej jest uzyskać lepsze efekty. Dobrze jest też dbać, by środki dostosowywać do czyszczonych powierzchni – innym wyczyścimy drewnianą podłogę, innym okna, innym płytki, a jeszcze innym zlewy. I nie chodzi tylko o czystość, ale też właściwości pielęgnacyjne poszczególnych środków – dzięki nim meble i różne powierzchnie dłużej będą piękne.

Dobre nawyki

Lepsze efekty można też osiągnąć, gdy przestrzega się pewnych reguł. Jedne z tych najpopularniejszych dotyczą mycia okien – nie należy ich myć, gdy świeci słońce, bo wtedy pozostaje na powierzchni wiele smug. Po co zatem stracić czas na poprawki, kiedy można to zrobić w bardziej dogodniej porze. Warto też czyszcząc powierzchnie pamiętać o tym, by zaczynać od tych najwyższych i stopniowo przechodzić do niższych.

Regularność

firma-sprzatajaca-lodz

I ostatnia bardzo ważna sprawa – sprzątać trzeba regularnie. Dzięki temu nie doprowadzimy do sytuacji, w której bałagan jest tak duży, że będzie prawdziwym wyzwaniem – zajmie więcej sił i czasu. Warto zatem ustalić pewne zasady i się ich trzymać, np. odkurzać i ścierać kurz dwa razy w tygodniu, myć podłogi raz w tygodniu, czyścić sprzęty raz na dwa tygodnie, myć okna raz na miesiąc czy dwa.

Pamiętając o takich sprawach sprzątanie na pewno stanie się przyjemniejsze, bardziej efektywne i łatwiejsze. Poza tym nasz będzie zawsze dobrze o nas świadczył.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *