Hodowla bydła – na co zwrócić szczególną uwagę?

Hodowla cieląt lub krów przeznaczonych na mięso może przynosić naprawdę duże dochody. Trzeba jednak przyznać, że konkurencja – tak samo jak w innych obszarach rolniczych – jest duża. Dowiedz się, na co powinieneś zwrócić uwagę, aby odnieść sukces!

Współpraca z weterynarzem

Niektórzy hodowcy kontaktują się z lekarzem weterynarii tylko wtedy, kiedy ich zwierzęta zaczynają chorować. To poważny błąd! Choroba pośród bydła oznacza bowiem, że w stadzie już dzieje się coś niepokojącego – na przykład pojawiła się jakaś bakteria. Najlepiej będzie wiec, kiedy zaufany weterynarz będzie składał Ci regularne wizyty i sprawdzał, czy bydło jest zdrowe. Jest to inwestycja, która uchroni Cię przed niepotrzebnymi stratami spowodowanymi pomorem zwierząt.

Warunki bytowe zwierząt

To, w jakim pomieszczeniu mają przebywać krowy, zależy od liczebności stada. Wszystkie krowy powinny mieć jednak zagwarantowany dostęp do paszy i wody, a także przebywać w odpowiedniej temperaturze – w tym celu często stosuje się nagrzewnice wodne lub gazowe. Posiadacze większych stad powinni także rozważyć zakup wentylacji do obory – duszność i spowodowana tłokiem zbyt wysoka temperatura może zahamować rozwój zwierząt.

Odpowiednia jakość paszy dla bydła

Od tego, czym i jak są karmione zwierzęta rzeźne, zależy przyrost ich masy oraz walory smakowe i zdrowotne mięsa. Czasy, kiedy krowom można było podawać zmielone resztki z pól, dawno już przeminęły – owszem, wiosną i latem można żywić bydło na pastwisku, jednak w okresie najwyższego zapotrzebowania produkcyjnego żadna szanująca się hodowla nie może się obyć bez przebadanej weterynaryjnie karmy, pokrywającej zapotrzebowanie zwierząt na witaminy i minerały. Pasza dla bydła powinna być także podawana o stałych porach, a karmidła muszą być nienagannie czyste.

Higiena i dezynfekcja

Niestety, bydło rzeźne często staje się ofiarą rozmaitych pasożytów – aby tego uniknąć, warto dbać o czystość w pomieszczeniach, w których przebywają krowy oraz cielęta. Przede wszystkim, obory powinny być regularnie opróżniane z nieczystości. Dobrze jest także wyposażyć budynek w matę odkażającą oraz zakupić świecę dymną, która zdezynfekuje powietrze w pomieszczeniu.

Dodaj komentarz