Jak znaleźć dobrego fachowca – 10 czynników na które warto zwrócić uwagę

Znajdź fachowca w 10 krokach

Kiedy czeka nas budowa lub remont, szukamy kogoś, kto wykona powierzone mu zadania w sposób naprawdę profesjonalny, bez jakichkolwiek fuszerek. Tak samo jest, kiedy szukamy fachowców z innych branż. Bo przecież nie po to zlecamy komuś wykonanie konkretnej pracy, aby samemu męczyć z poprawkami. Ale jak znaleźć dobrych fachowców? Oto dziesięć czynników, na które warto zwrócić uwagę podczas przeglądania ofert – znajdź fachowca dzięki 10 punktom.

 

1. Opinie o fachowcu od poprzednich zleceniodawców

Najpewniejsi są ci usługodawcy, których polecają poprzedni klienci. Fachowcy, których znamy dzięki tak zwanej poczcie pantoflowej, zostali już przetestowani i dzięki swojemu profesjonalizmowi zyskali zaufanie. Warto skorzystać z doświadczenia innych.

2. Portfolio usługodawcy

Można powiedzieć, że polecenie to awers, a portfolio rewers tej samej monety. Fachowiec, który może pochwalić się szeregiem zrealizowanych projektów czy wykonanych zleceń, to osoba, która ma doświadczenie i nie boi się weryfikacji. Wykonawca, który skrzętnie ukrywa swoje poprzednie prace, prawdopodobnie nie zasłużył sobie jeszcze na miano fachowca.

3. Cena

To bardzo ważne, ale niekiedy zwodnicze kryterium. To, że usługodawca wysoko ceni swoją pracę nie jest gwarantem wysokiej jakości jego usług. Ale tylko w wyjątkowych sytuacjach (rozkręcanie własnej działalności lub chwilowy przestój w interesie) może być powodem, dla którego dobry fachowiec oferuje swoją pracę w kuszącej cenie. Dlaczego jednak nie zwracać uwagi na konkurencyjność danego fachowca. W serwisie Lokalers.pl składając zapytanie o daną usługę otrzymujemy kontakt od wyselekcjonowanych specjalistów i jednym z czynników decyzyjnych będzie cena.

4. Team

Warto wiedzieć z kim pracuje lub współpracuje wykonawca, którego bierzemy pod uwagę. Dobrze dobrana ekipa, która racjonalnie dzieli się obowiązkami i nie stosuje „spychologii” zwiększa szanse na dokładne i terminowe wykonanie zleconych prac.

5. Rozmowa z fachowcem

Poprzedni czynnik najprościej zweryfikować podczas rozmowy z „Szefem” zespołu. Ponadto, w bezpośrednim kontakcie najłatwiej wyczuć z kim mamy do czynienia. Osoby, które kręcą i gubią się we własnych opowieściach nie powinny być obdarzone zaufaniem.

6. Sprzęt na którym wykonywane są usługi

Fachowiec, który nie posiada własnego sprzętu i chce korzystać z naszych narzędzi, może okazać się zwykłym naciągaczem. Osoba, która nie miała dotychczas możliwości zainwestowania we własny sprzęt, powinna wysunąć propozycję wynajęcia potrzebnych narzędzi i dostosować do tego wysokość własnego wynagrodzenia.

7. Próbne zlecenia

Nie warto podpisywać umowy na wykonanie wszystkich potrzebnych prac od razu. Najlepiej zacząć od małego zlecenia i zobaczyć, jak zostanie ono wykonane. Dokładność, czas realizacji i stosunek do powierzonych obowiązków przy małym zleceniu pokaże, czy rzeczywiście mamy do czynienia z fachowcami i czy warto powierzyć im kolejne zadania.

8. Uczciwość

Stosunek wykonawcy do sposobu zawarcia umowy, terminów rozliczenia i to, jak usługodawca wykazuje poniesione koszta, pokaże nam, czy możemy być spokojni o swoje finanse.

9. Podejście fachowca do klienta

Prawdziwy profesjonalista nie spoufala się ze swoimi klientami. Jest grzeczny, miły – po prostu kulturalny. Nie wychodzi do zleceniodawcy z pozycji „per TY”, ale trzyma się określonych konwenansów. Rada: warto nie burzyć tego porządku i nie rozluźniać atmosfery poza zwykłą życzliwość. Ułatwi to utrzymanie jasnego układu usługodawca-zleceniodawca.

10. Złota zasada

Zawsze warto pamiętać o starej zasadzie, że nie można mieć wszystkiego: tanio, szybko i dobrze. Bo albo jest tanio i dobrze, ale powoli. Albo tanio i szybko, ale niezbyt dobrze. Albo jest dobrze i szybko, ale za to drogo.

 

A na koniec pamiętajmy o jeszcze jednym powiedzeniu: „Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie”. Jeśli my będziemy jasno określać zakres obowiązków i rozliczać się zgodnie z ustalonymi terminami, a przede wszystkim nie zapomnimy, żeby odnosić się z szacunkiem do wynajętych fachowców, to każda współpraca ułoży się znacznie lepiej. Warto o tym pamiętać…

Dodaj komentarz