Kiedy trzeba iść z dzieckiem do psychologa?

Niepokojące objawy u dziecka obserwuje wielu rodziców. Czasem nie warto panikować, a za to pamiętać, że dzieci są bardzo różne i z wielu zachowań po prostu wyrastają. Co jednak, gdy objawy nasilają się, są zauważane często już nie tylko przez rodziców?  Najlepiej zaufać swojej intuicji i nie bagatelizować. 

Trudna sytuacja w domu

Czasami problemy dzieci mają podłoże zewnętrzne – są reakcją na trudne doświadczenia czy bodźce docierające z domu, z otoczenia. Jeśli nie potrafimy poradzić sobie sami albo nie wiemy, jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka, podczas gdy sami jesteśmy kłebkiem nerwów, musimy poszukać pomocy. Mając dziecko jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale też za drugą osobę, która chłonie nasze nastroje i stany jak gąbka i prawdopodobnie zapłaci za nie w dorosłym życiu. Jeśli więc rozżalony rodzic po rozwodzie dzieli się swoją nienawiścią do ex partnera z dzieckiem, to robi krzywdę i sobie, i dziecku – i powinien jak najszybciej skontaktować się z dobrym psychologiem. 

Nie ma przyczyn

Pozornie wszystko jest dobrze – kochająca rodzina, otoczone troską i czułością dziecko. A jednak coś zaczyna niepokoić i przypominać film "Musimy porozmawiać o Kevinie". Obecnie najczęściej występującym zaburzeniem rozwojowym jest autyzm, czy raczej spektrum zachowań autystycznych. Listę objawów możemy znaleźć w wielu publikacjach lub internecie. Należą do nich m.in utrudniony kontakt z dzieckiem, szczególnie wzrokowy. 

 

Dodaj komentarz