Kurs masażu shiatsu

Masaż shiatsu – ulga w czasach nieustannego pędu

Współczesnych Polaków bez wątpienia wiele dzieli, ale jest także coś, co nas łączy – niemal wszyscy żyjemy w nieustającej gonitwie i mamy wiecznie za mało czasu. Na szczęście istnieje technika masażu, która pozwala uwolnić się od dolegliwości spowodowanych chronicznym stresem i przemęczeniem. Poznaj pochodzący z odległej Japonii masaż shiatsu!

“Kłucie” dotykiem

Masaż shiatsu nazywa się czasem “bezigłową akupunkturą” – dzieje się tak, ponieważ jego działanie rzeczywiście pod wieloma względami przypomina akupunkturę. Zgodnie z filozofią shiatsu, przyczyną dolegliwości fizycznych i psychicznych, na jakie cierpią ludzie, jest niewłaściwy przepływ energii chi w ciele. Aby odzyskać zdrowie i dobre samopoczucie, należy więc odblokować kanały (meridiany), którymi chi wędruje po organizmie. W tym celu uciska się miejsca na ciele, w których – według starożytnej tradycji – znajdują się ważne punkty energetyczne. Masażysta używa przy tym palców, łokci, kolan oraz stóp. Wykwalifikowani masażyści shiatsu raczej nie używają w swojej pracy siły mięśni, lecz odpowiednio balansują ciężarem ciała. Aby uzyskać optymalne efekty, masuje się zarówno przednią, jak i tylną część ciała klienta. Osoba masowana może być podczas masażu naga, przykryta jedynie ręcznikiem, lub ubrana w luźny strój. Cały masaż trwa zwykle od godziny do półtorej. Po zabiegu należy odpocząć w pozycji leżącej przez około 15 minut. Zobacz kurs masażu shiatsu http://www.akademia-masazu.pl/kurs-masazu-shiatsu

Komu pomoże shiatsu

Od początku swojego istnienia masaż shiatsu służył do niesienia ulgi w bólu – jego twórca, Japończyk Tokujiro Namikoshi, leczył dotykiem bóle reumatyczne swojej matki. Technika ta jest szczególnie pomocna w leczeniu dolegliwości, jakie wiążą się ze stresującym trybem życia. Pomaga ona usuwać napięcie odczuwane w okolicach barków, ramion i szyi, umożliwia uwolnienie się od bólów kręgosłupa, a także znacząco zmniejsza bóle głowy (nawet te migrenowe!). Masaż ten przyspiesza  również oczyszczanie organizmu z toksyn, poprawia krążenie krwi oraz zmniejsza ciśnienie. Shiatsu pomaga także radzić sobie z nerwobólami, dyskomfortem, jaki towarzyszy naderwaniu ścięgien, a nawet… astmą. Niekiedy zaleca się go także osobom, które cierpią na depresję, nerwicę lub inne dolegliwości natury psychicznej. Może on także pomóc rozwiązać problem bolesnych menstruacji lub zespołu napięcia przedmiesiączkowego (choć w czasie trwania miesiączki standardowo masażu shiatsu się nie wykonuje). Wiele pań w okresie menopauzy deklaruje, że masaż ten pomógł im zmniejszyć odczuwanie dolegliwości, jakie są spowodowane wahaniami poziomu hormonów w tym trudnym czasie.  Osoby zafascynowane wschodnią filozofią uważają też, że regularne uczęszczanie na masaż shiatsu pozwala uzyskać pełną kontrolę nad myślami oraz kształtuje charakter i siłę woli.

Shiatsu to sposób nie tylko na relaks, ale także na poprawę ogólnej kondycji organizmu. Może on pomóc w rozwiązywaniu problemów ze zdrowiem, które już się u nas pojawiły, albo – kiedy na nic nie chorujemy –  stanowić przyjemną profilaktykę. Czasami bywa tak, że masaż jest bardziej skuteczny, niż przyjmowanie leków lub suplementów diety!

Dodaj komentarz