O czym warto pamiętać podczas robienia zakupów w e-sklepie?

Robienie zakupów online jest bardzo wygodne, a Polacy coraz częściej dostrzegają zalety tego rozwiązania. Szacuje się, że już niebawem nawet spożywcze e-zakupy będą naszą codziennością. Niestety, w sieci czają się też różne niebezpieczeństwa. Łatwo także o zawód.

O czym warto pamiętać, robiąc zakupy online?

Przede wszystkim należy sobie uzmysłowić, że zakupy online nie wiążą się z żadnym ryzykiem, jeżeli pamiętasz o sprawdzeniu dwóch zasadniczych rzeczy: bezpieczeństwa strony i regulaminu sklepu.

Problem polega jednak na tym, że rzadko mamy czas na to, aby wziąć obie te rzeczy pod uwagę. Zwykle wychodzimy też z założenia, że skoro sklep istnieje i można w nim coś zamówić, to ktoś na pewno reguluje wszystkie kwestie prawne, a bezpieczeństwo jest niejako w gratisie. To błędne myślenie. Bardzo często padamy ofiarami oszustwa lub jesteśmy zawiedzeni usługami danego sklepu z powodu własnej niewiedzy i nieuwagi.

Dowiedz się, o czym pamiętać, kupująca online! Dzięki tym kilku krokom nieudane zakupy staną się przeszłością.

1. Sprawdź, czy strona jest zabezpieczona

Niektórym wydaje się, że aby zweryfikować bezpieczeństwo strony, trzeba znać się na informatyce, bo przeprowadzenie takiej procedury wymaga odpowiedniej wiedzy. Tymczasem podstawowe zabezpieczenia może sprawdzić każdy i nie zajmuje to więcej niż minutę.

Istnieją dwie rzeczy, które trzeba sprawdzić. Pierwsza to adres strony. Jeżeli strona sklepu jest zabezpieczona odpowiednim protokołem, jej adres będzie zaczynał się od https, nie http. Druga rzecz do sprawdzenia znajduje się tuż obok adresu. Mowa mianowicie o kłódce, która powinna być zamknięta. Jeżeli jest otwarta, sklep posiada nieważny certyfikat i może być potencjalnie niebezpieczny. Dodatkowe informacje o certyfikacie uzyskasz, klikając na kłódkę.

2. Poczytaj opinie o sklepie

Kolejną prostą czynnością, która uchroni ciebie przed oszustwem i zawodem, jest sprawdzenie opinii o sklepie. W sieci to bardzo proste i łatwe do weryfikacji. Niektóre sklepy, jak supermarket online bdsklep.pl, chwalą się dobrymi opiniami na swojej stronie. Nie musisz wówczas niczego szukać na własną rękę – sklep sam podaje ci niezbędne informacje.

Jeżeli znajdziesz duży złych opinii o sklepie, lepiej nie ryzykuj zakupem w tym miejscu. Dzięki temu nie dołączysz do grona niezadowolonych klientów.

3. Dokładnie przejrzyj stronę sklepu

Pamiętaj też o tym, aby wziąć pod lupę stronę sklepu i wszystkie zawarte na niej informacje. Szczególną uwagę zwróć na dane kontaktowe oraz ich wiarygodność. Jeżeli możesz łatwo zweryfikować dane sprzedawcy, bo podaje on wszystkie niezbędne informacje na swojej stronie lub w regulaminie, sklep jest najprawdopodobniej godny zaufania.

Dodaj komentarz