Druk sitowy – kto z niego korzysta?

Zaczniemy od prostej zagadki: co łączy folię, drewno oraz bawełnę? Odpowiedź brzmi: każda z tych powierzchni może „doczekać się” nadruku, wykonaną techniką sitową. Z nami dowiesz się, gdzie można spotkać „owoce” tej metody oraz czemu zawdzięcza swoją popularność!

Gdzie wykorzystuje się ?

Przede wszystkim warto podkreślić, że sitodruk jest najbardziej uniwersalną metodą produkowania nadruków. Znajduje on zastosowanie oczywiście w produkcji odzieży – żyjemy wszak w sobie indywidualizmu, a koszulki z nadrukiem stały się swoistym „nośnikiem poglądów”. Przykładem tego jest chociażby moda na koszulki patriotyczne czy bluzy dla par. Te, które odznaczają się naprawdę najwyższą jakością, są wykonywane właśnie przy pomocy druku sitowego. Dodatki, takie jak torebki, szale, plecaki również często są ozdabiane nadrukami wykonanymi w ten sposób. Zastosowanie sitodruku nie kończy się jednak na świecie mody – mało kto wie, że technika druku sitowego jest w stanie „poradzić sobie” także z powierzchnią o nietypowym kształcie, dzięki czemu sitodruk nader często wykorzystują producenci barwnych butelek. Zobaczmy filmik ze strony http://www.reflect.pl/sitodruk.html

Dzięki sitodrukowi na produktach, których używamy każdego dnia, obecne są kolorowe etykiety. Jeśli w gorącym sezonie przedwyborczym mijasz liczne plakaty kandydatów do Sejmu lub na urząd Prezydenta RP, to być może one również są wykonane są techniką! Z sitodruku korzysta oczywiście także świat reklamy. Walory sitodruku doceniają również osoby zajmujące się mikroelektroniką –znalazł on bowiem zastosowanie przy tworzeniu układów scalonych, ponieważ umożliwia zadruk różnych rodzajów podłoży. Można w ten sposób zadrukować także płytę CD albo pojemnik na butelki. Sprawdza się także przy tworzeniu barwnych powierzchni metalowych. Sitodruk opanowuje nasz świat – jego panowanie jest jednak miłe dla oka, więc powinniśmy się z niego cieszyć. Sitodruk jest tak popularny i wszechstronny, że został podzielony na dwa rodzaje. Ten wykorzystywany .do drukowania na wyrobach włókienniczych (czyli na przykład koszulkach), nazywa się filmodrukiem. , który stosuje się w grafice, nosi nazwę serigrafii.

Plusy i minusy

Czy sitodruk posiada wady? Oczywiście, jak każda technika. Są one jednak w większości przypadków mało znaczące. Przede wszystkim, sitodruk jest metodą, która może być mało atrakcyjna cenowo przy niewielkich zamówieniach. Obecnie jednak firmy produkujące takie nadruki, mają bardzo wielu klientów, dzięki czemu mogą utrzymywać ceny na konkurencyjnym poziomie. Zadruk koszulki tą metodą zajmuje również nieco czasu – w zamian otrzymujemy jednak gwarancję precyzji. Największą zaletą sitodruku jest trwałość. Nadruki są odporne nie tylko na wilgoć czy uszkodzenia mechaniczne, ale także na promienie UV. Piekące słońce z pewnością nie uszkodzi więc nadruku na naszej czapce z daszkiem! Nadruki wykonane za pomocą druku sitowego są również cenione z uwagi na duże nasycenie barw. Nowoczesne farby wykorzystywane przez firmy zajmujące się sitodrukiem są w stanie zapewnić niezwykle przyjemne dla oka efekty, które nie blakną nawet po wielu praniach czy spotkaniu z deszczem. Jeśli więc lubisz intensywne, „soczyste” kolory, warto wybierać przedmioty z nadrukami wykonanymi właśnie tą metodą! Nie istnieje też na świecie inna metoda, która byłaby tak samo uniwersalna, o czym była mowa już wcześniej – sitodruk nadaje się nie tylko do drukowania na powierzchniach płaskich, ale także cylindrycznych, dzięki czemu jest rozwiązaniem idealnym, gdy przedmiot, na którym ma się znaleźć nadruk, cechuje niezwykły kształt. Jeśli więc zamawiasz kubek z podobizną swojego kota – prawdopodobnie będzie on wykonany przy użyciu tej techniki.

Kiedy wybierasz partnera…

Od tej decyzji zależy bardzo wiele – komu zlecić wykonanie nadruku? Na pewno trzeba wybrać przedsiębiorstwo, które używa najlepszych farb (obecnie do sitodruku wykorzystuje się farby wodne, rozpuszczalnikowe, utrwalane promieniami UV, a także olejowe czy chemoutwardzalne). Od ich jakości zależy trwałość wyrobu oraz nasycenie barw. Godnymi uwagi firmami, które oferują wyroby wykonane tą techniką druku są Refleks, Sitodruk Sikory, Koliber oraz PrintExpress. W wielu miejscach sieci można zamówić także nadruki online, co z pewnością ucieszy domatorów! Zastosowań sitodruku  jest całe mnóstwo. Można zatem powiedzieć, że jest to „technika renesansu”!

sweter z sitodrukiem

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *