Wybór schodów do wnętrza

Urządzając staramy się stworzyć aranżacje ciekawe, funkcjonalne i wygodne. Dla takiego efektu niezwykle ważne jest to, by poszczególne części idealnie ze sobą współgrały. I dotyczy to również takich elementów jak , które są łącznikiem między przestrzeniami znajdującymi się na poszczególnych piętrach domu czy mieszkania. Wybór schodów to zatem ważna sprawa. Jak się na coś konkretnego zdecydować? Co brać pod uwagę? Odpowiedzi znaleźć pomoże właściciel zakładu stolarskiego Czapliccy.

Schody gotowe czy robione na zamówienie?

schody 1

To tak naprawdę pierwsza kwestia, którą należy przemyśleć. Dla wielu osób kluczową sprawą będą koszty związane z taką inwestycją. Czasami jednak okazać się może, że lepiej jest postawić na rozwiązanie droższe, ale bardziej odpowiednie. Schody wykonywane na zamówienie będą idealnie dopasowane do wnętrza, np. wielkości, kształtu czy wykończenia. To świetny pomysł w wypadku wnętrz skomplikowanych lub gdy mamy jakieś określone, wysokie wymagania. Choć oczywiście wybór gotowych schodów też jest dobrym pomysłem, zwłaszcza że oferta na rynku jest na tyle bogata, by wybrać pasujące do wnętrza schody.

Co wziąć pod uwagę?

schody 2

Wybierając schody do wnętrza należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Będą to między innymi takie sprawy jak:

  • lokalizacja schodów;
  • ilość miejsca, które możemy poświęcić na schody;
  • sposób wykorzystania;
  • potrzeby osób, które będą z nich korzystać.

Bardzo ważną sprawą jest ustalenie konstrukcji schodów. Wyżej wymienione czynniki pozwolą ustalić czy schody powinny być murowane(przez co wymagają więcej miejsca) czy raczej sprawdzi się tutaj jakaś konstrukcja drewniana czy metalowa.

Kolejna ważna sprawa to kształt. Na ten wybór wpłynie głównie ilość miejsca, które mamy do dyspozycji. Schody mogą być jednobiegowe lub dwubiegowe i każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy. Poza tym bardzo praktyczne mogą okazać się też schody kręcone, które zajmują najmniej miejsca.

schody 3

Przy wyborze schodów należy też ustalić, z jakich materiałów powinny być wykonane, biorąc pod uwagę nie tylko ich trwałość, ale wygląd. Warto przy tym pamiętać o ogólnej aranżacji – schody muszą pasować do wystroju wnętrz. Inne sprawdza się we wnętrzu nowoczesnym, inne w klasycznym, a jeszcze inne w stylowym. Do wyboru jest wiele materiałów, między innymi beton, drewno, szkło czy tworzywa sztuczne. To również cała masa różnych kolorów i wzorów, które można dobrać do stylistyki wnętrza i osobistych upodobań.

Kiedy do wyboru schodów podejdziemy poważnie, z pewnością staną się ciekawym i bardzo funkcjonalnym elementem całej aranżacji.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *